חוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה 1975

על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה 1975 (להלן: "חוק הפיצויים") אדם אשר נפגע בתאונת דרכים (הן פגיעה פיזית ו/או פגיעה נפשית) זכאי לפיצוי בגין הנזקים וההפסדים אשר נגרמו לו. הנפגע יכול להיות הנהג עצמו, נוסע או הולך רגל.

יודגש כי אין זה משנה באשמת מי נגרמה תאונת הדרכים, כלומר גם אם האדם אשר באשמתו נגרמה התאונה, נפגע הוא יהיה זכאי לקבלת פיצויים בעקבות תאונת הדרכים (אחריות מוחלטת).

הולך רגל אשר נפגע בתאונת דרכים יתבע פיצויים מחברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו. נהג ברכב אשר נפגע יתבע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו הוא נהג. כנ"ל לגבי נוסע ברכב. במקרה בו הרכב היה ללא ביטוח חובה הפיצוי אינו נשלל מהולך ברגל אשר נפגע או מהנוסעים ברכב אשר לא ידעו על העדר הביטוח של הנהג. הם יהיו זכאים לפיצוי כספי מקרן ביטוחית מיוחדת שהוקמה לשם כך בשם "קרנית". לעומתם הנהג עצמו, בעל הרכב, לא יהיה זכאי לפיצוי משום גורם עפ"י חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. 

נפגע אשר נפגע בתאונת דרכים במהלך עבודתו או בדרך אליה או בחזרה יהיה עליו לפנות למוסד לביטוח לאומי וכן לתבוע את חברת הביטוח של הרכב ממנו נפגע.  יודגש כי אין "כפל פיצוי"- כל מה שקיבל הנפגע מהמוסד לביטוח לאומי, יקוזז מסכום הפיצוי לו זכאי מחברת הביטוח עפ"י חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי תובע אינו רשאי להגיש יחד עם תביעתו חוות דעת של מומחה רפואי על מנת להוכיח את נכותו הרפואית והתפקודית. המומחה הרפואי ממונה על ידי בית המשפט ובמקרה של תאונת עבודה הנכות הרפואית שנקבעת על ידי הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי מחייבת גם את חברת הביטוח. 

לתיעוד הרפואי הקיים בידי הנפגע חשיבות מכרעת בהליך המשפטי מאחר וביהמ"ש אינו ממהר למנות מומחים רפואיים ובבואו לשקול האם למנות מומחה רפואי בתחום מסוים בוחן את החומר הרפואי. מסיבה זו חשוב מאוד לפנות לייעוץ אצל עורך דין כבר לאחר קרות התאונה.

משרדנו מטפל במאות תיקי תאונת דרכים ובמשרדנו עורכי דין בעלי נסיון של שנים רבות. 

חשוב לציין כי במקרה וקיימים ביטוחים נוספים (ביטוח חיים, ביטוח אובדן כושר עבודה וכו') ניתן לקבל אף מהם תגמולים וזאת בנוסף לפיצוי אשר לו אתם זכאים מכוח חוק הפיצויים.

אנו ממליצים להגיע לפגישה ראשונה עם כל המסמכים הרפואיים הנמצאים בידכם, אישור משטרה, קבלות, אישורי הכנסות וכל מסמך אחר אשר יכול להיות רלוונטי לתאונה. 

המידע הנ"ל הינו כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו או המלצה לנקיטת הליכים או להמנעות מהם, כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד. בהגשת תביעה ו/או לצורך יצוג בוועדה רצוי לפנות אל עו"ד מנוסה. להערכת סיכויי תביעתך הנך מוזמן לפנות לפגישת יעוץ ראשונה במשרדנו אשר איננה כרוכה בתשלום.  

Call Now Button דילוג לתוכן